V rámci programu Erasmus+ absolvovala pani učiteľka Katka Čardášová jobshadowing v Katolíckom gymnáziu v Třebíči. Aj nám o tom napísala.
Job shadowing Třebíč: DEŇ PRVÝ
Po milom privítaní mi pani zástupkyňa ukázala krásne priestory historickej časti gymnázia (budova bývalého kláštora) i novú moderne vybavenú prístavbu. Porozprávala mi aj o histórii školy a (skoro) úspešne J sa snažila svoju slovenskú kolegyňu zorientovať v bludisku odborných učební, tried...
Následne som na hodinách českého jazyka pozorovala využívanie digitálnych nástrojov a aplikácií na vyučovaní. Digitálne prostredie google rooms a jamboard či mentimetra zaujalo nielen českých žiakov, ale aj pozorovateľku zo Slovenska.
Na hodine OBN pani učiteľka pripravila svojim študentom niekoľko aktivizujúcich metód práce na hodine.
Veľmi príjemné bolo stretnutie s vedením Katolíckeho gymnázia Třebíč, kde sa pán riaditeľ zaujímal nielen o našu základnú školu, ale aj o obec, v ktorej sa nachádza.
Nepochybne podnetná bola aj diskusia s vyučujúcou dejepisu, kde som sa dozvedela o zaujímavých dejepisných súťažiach so znalostnými i výkonovými úlohami (Dějepravné súťaženie, Samet na školách), na príprave ktorých sa podieľa školský parlament.
Job shadowing Třebíč: DEŇ DRUHÝ
Utorok bol opäť bohatý na podnetné a motivujúce pozorovania. Na hodine češtiny to bola štylistika, kde som mohla pozorovať inovatívne metódy výučby praktických písomností (súkromného listu) a spôsobu hodnotenia výkonov spolužiakov i sebahodnotenia.
Hodina nemeckého jazyka bola plná pohybu i využitia IKT. Precvičovať časovanie slovies zapisovaním na správne lístky rozmiestnené po triede je evidentne zábavnejšie, ako vpisovať ich do zošita.
Žiaci využívali mobilné telefóny na načítanie QR kódov cvičení i vypracovanie úloh v aplikácii blooklet, ktorá bola podľa ich reakcií evidentne obľúbená. Žiaci pracovali vo dvojiciach a zároveň súťažili s inými dvojicami spolužiakov.
Veľmi podnetné bolo pre mňa sledovať využitie metódy CLIL na hodine geografie, kde spolupracujú dve vyučujúce, aby študenti súčasne zlepšovali svoje poznatky z geografie i angličtiny. Túto metódu považujú kolegyne za motivujúcu aj pre ne samotné.
Záver dňa patril spoznávaniu historickej časti Třebíča – zámku, Baziliky sv. Prokopa a starej židovskej štvrti, ktoré vo večernom osvetlení pôsobili priam magicky.
Job shadowing Třebíč: DEŇ TRETÍ
Streda sa niesla v znamení dejepisu a českého jazyka.
Na hodinách dejepisu žiaci využívali cvičenia vytvorené v aplikácii historylab.cz - žiaci opakovali učivo z predchádzajúcej hodiny, zároveň však majú k dispozícii triedne kontá, kde môžu pracovať kooperatívne aj individuálne. Zaujali ma úlohy, v ktorých žiaci vyjadrovali svoj názor na závažnosť reálií, ktoré mohli mať vplyv na preberanú historickú udalosť – Mníchovskú dohodu z roku 1938. Podľa poradia označeného žiakmi sa zväčšoval štítok označujúci udalosť. Zároveň pán učiteľ nabádal žiakov, aby hľadali paralely v súčasnosti.
Na ďalšej hodine bolo témou umenie baroka. Počas časti hodiny znela v pozadí baroková hudba, ktorá poslúžila ako motivácia i na navodenie atmosféry. Žiaci opäť pracovali v prostredí historylab, rozoberali barokový obraz a zisťovali, aké udalosti sa odohrali v období jeho vzniku. Zároveň v mobiloch alebo tabletoch vyhľadávali informácie. Na záver hodiny si žiaci mohli vypočuť skladbu z úvodu hodiny v populárnom spracovaní.
Na hodinách češtiny sa žiaci učili o skracovaní slov prostredníctvom piesne I. Mládka Zkratky. Na vyhľadanie ich významu používali vyhľadávač vo svojich mobilných telefónoch. Keďže viaceré zo skratiek v piesni patria medzi historizmy, dochádzalo zároveň k prepojeniu s dejepisom.
Hodiny, na ktorých som sa v Třebíči v rámci pozorovania zúčastnila, boli pre mňa podnetné a teším sa, ako využijem viaceré nové formy a metódy vo svojich hodinách. K.Č.