• Erasmus days 2023

• Milí priatelia, rodičia, známi aj neznámi

Pozývame Vás na výstavu a prezentáciu našich projektov v rámci Erasmusdays 2023. Príďte sa pozrieť, akí sme hrdí a vďační za všetky benefity, ktoré sme získali zapojením sa do programu Erasmus+.

Všetci sú srdečne vítaní

Vaše deti a ich pedagógovia

• Poľsko - prípravná návšteva

• 8.-10.10.2023 sme sa zúčastnili prípravnej návštevy v Poľsku (p.Zelmanová, p.Krčmáriková a p.Horniaková). Prvý deň sme pripravovali možnosti cesty a spoznávali okolie. Druhý deň nás v škole vrelo privítala pani riaditeľka Ewa, ktorá nás previedla celou školou a jej areálom. Spoznali sme niektorých učiteľov a zamestnancov. Privítala nás aj zástupkyňa starostky, s ktorou sme strávili čas v priateľskom rozhovore. Pripravili sme časový harmonogram našej mobility, ktorá sa uskutoční 19.-25.11.2023. Tretí deň sme spoznávali mesto a špecializované učebne v škole.

• Brhlovce a Želiezovce

• V piatok 6.10.2023 naši žiaci 2. stupňa navštívili kamenné obydlia v obci Brhlovce a ukážkovú včelnicu v obci Želiezovce.

Kamenné obydlia v súčasnosti už neslúžia na bežné bývanie. Obydlia v pieskovci si obyvatelia vysekali pred mnohými storočiami. Ako múzeum sa používa len jeden dvor s priľahlými izbami v svahu. V izbách sú vystavené pracovné nástroje, pomôcky, nábytok, informačné nástenné tabule, ...

Ukážková včelnica patrí medzi málo včelníc na Slovensku, kde sa návštevník môže dozvedieť veľa informácií o včelárení. Ing. Jókay, včelmajster, vlastní a riadi včelnicu s 500 produkčnými včelstvami, ktoré má umiestnené na troch stanovištiach. Včeláreniu sa venuje 42 rokov a svoju včelnicu zveľadil na modernú prevádzku, kde má potrebné zázemie pre prácu so včelami. Previedol nás skladom častí úľov, dvorovou časťou s kotlovými pieckami na vytavovanie vosku, nahliadli sme do chladiarne rámikov, do tepelnej komory, ukázal nám medomet a zakončili sme prehliadku v čistej prevádzke, kde sa med balí a expeduje. K dispozícii má 8 druhov medu. Okrem medu vyrába aj zmesi medu a peľu a iné špeciality.

Žiakom sa exkurzia veľmi páčila.

• Planetárium

• Dňa 6.10. žiaci I.stupňa a žiaci ŠT2 zažili fascinujúce vesmírne divadlo vo Hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Pre žiakov bol pripravený program,ktorý pozostával z dvoch častí. V prvej pozerali film v planetáriu, ktorý bol doplnený stručným výkladom. V druhej,keďže bolo priaznivé počasie,pozorovali dianie na oblohe pomocou astronomickej techniky so sprievodným slovom odborného pracovníka.

• Svetový deň zvierat

• V stredu 4. októbra žiakom ŠKD porozprávala pani učiteľka Ďurčová o histórii Svetového dňa zvierat a o zvieratách, ktoré sú rekordmanmi v živočíšnej ríši. Potom tretiaci so štvrtákmi vytvorili plagát o týchto zvieratách, prváci a druháci nakreslili svoje obľúbené zvieratko.

• Imatrikulácia 2023

• Tento týždeň sme začali slávnostne. V pondelok 2.10.2023 mali žiaci prvej triedy svoj veľký deň. Stali sa právoplatnými žiakmi našej školy. Na tejto ceste ich sprevádzali deviataci. Prváci plnili úlohy, ktoré pre nich pripravili, aby vyslobodili svoju pani učiteľku. Prváci ukázali svoju zdatnosť a šikovnosť: recitovali, počítali, spievali, tancovali… Spoločne predniesli sľub prváka. Na záver ich deviataci pasovali za prvákov a odovzdali im imatrikulačný list a milé darčeky. Prajeme prvákom veľa úspechov a radostných zážitkov v škole!

• Na našej škole nám záleží

• Na našej škole nám všetkým záleží. To, čo zvládneme, radi zveľadíme. Každý z nás sa snaží prispieť ku krajšiemu okoliu a ukázať, že nie vždy treba vymeniť staré za nové, ale aj to staré sa dá upraviť - naši žiaci 8. ročníka začali s maľovaním plechového plota okolo školy, pani učiteľka Renátka Záchenská nádhernou maľbou oživila staré dvere a naše pani upratovačky opäť krásnou jesennou výzdobou oživili areál.

• ŠT2 - hodina výtvarnej výchovy

• Žiaci ŠT2 pod vedením pána učiteľa Gajdošíka vytvorili na hodine výtvarnej výchovy krásne tváre. Prírodný materiál, ktorý pri výrobe použili, si sami vyhľadali v areáli našej školy.