• TEACHERS’ MOBILITIES

Our teachers took part in a selection of courses. Firstly, they confirmed their interest in participation via edupage. They can attend courses, job-shadowings or they can accompany our learners on their mobilities. Teachers attended a professional lecture on teachers’ mobilities and later an individual interview.

This year there are 5 teachers who are going to attend chosen courses. Mrs. Krčmáriková and Mrs. Čardášová are going to attend a course in Spain: ICT Tools for Creative and Collaborative Classroom. Mrs. Zelmanová, Mrs. Horniaková, and Mr. Gajdošík are going to attend a course in Italy:

We hope our teachers will learn new methods and digital tools that will help to do our language lessons more modern, funny, and at the same time more attractive to our learners.

Let’s keep our fingers crossed.

MOBILITY PRE UČITEĽOV

Naši učitelia sa zúčastnili na výberových stretnutiach. Najprv potvrdili záujem o účasť prostredníctvom edupage. Mohli si vybrať z niekoľkých možností – absovovať kurzy, pracovné stáže alebo sprevádzanie našich žiakov na ich mobilitách. Učitelia absolvovali odbornú prednášku o učiteľských mobilitách a neskôr individuálny pohovor.

Tento rok sa chystá na vybrané kurzy 5 učiteľov. Pani učiteľka Krčmáriková a pani učiteľka Čardášová sa chystajú na kurz do  Španielska: IKT nástroje pre kreatívnu a kolaboratívnu triedu. Pani učiteľka Zelmanová, pani učiteľka Horniaková a pán učiteľ Gajdošík absolvujú kurz v Taliansku: Základné IKT nástroje na vyučovaní.

Dúfame, že naši učitelia sa naučia nové metódy a lepši využitie digitálnych nástrojov, vďaka ktorým bude naše vyučovanie na jazykových hodinách modernejšie, zábavnejšie a zároveň atraktívnejšie pre našich žiakov.

Držme si palce